Neden e-Faturaya geçmeliyim ?

e-Fatura uygulamasına geçmek dijital dönüşüm için önemli adımlardan biridir. Özellikle e-Ticaret yapan firmalar, pazaryerlerinde mağazası olan firmalar işlem hacmine bakmadan mutlaka e-Fatura uygulamasına geçmelidirler.

e-Fatura kullanmaya başladığınızda birçok avantajla hem zamandan kazanır hem de maliyetlerinizi en aza indirebilirsiniz.

Zamandan kazanırsınız, çünkü satış kaydınıza hiçbir ek bilgi girmeden, girilen bilgileri tekrar tekrar yazmadan elektronik ortamda faturanızı saniyeler içinde kesebilirsiniz. Günlük kestiğiniz fatura sayısı belli bir miktarın üzerindeyse eleman tasarrufu da sağlayabilirsiniz.

Maliyetlerinizi en aza indirgeyebilirsiniz. Matbu fatura basma, onaylatma, faturayı yazıcıdan çıkarma gibi ek maliyet gerektiren birçok fonksiyondan kurtulacaksınız. Faturanızı müşterinize iletmek için kargo ya da posta bedeli de ödemeyeceksiniz, kesilen fatura bir eposta hesabına otomatik gönderilecek ya da kestiğiniz faturanın linki bir cep telefonuna mesajla da gönderilebilir. Böylece gönderim masraflarını sıfıra indirgemiş olursunuz.

e-Fatura uygulamasına geçmeye karar verdim. Kiminle çalışmalıyım? E-Faturaya geçiş maliyeti ne kadar olacak? Geçiş süreci ne kadar zaman alacak? Uygulamalarımla e-Fatura entegrasyonumu nasıl yapacağım?

Bu sorular yanıtları çok net sorulardır. Biraz araştırma yaparak, gerekirse mali müşavirinizden ya da profesyonel firmalardan danışmanlık alarak kendiniz için en doğru çözümü bulabilirsiniz. Araştırmalarınıza katkı sağlamak açısından bu sorulara tek tek yanıt aramaya başlarken ilk adımları birlikte atalım.

Kiminle Çalışmalıyım ?

Öncelikle entegratör firma adı verilen e-Fatura hizmeti veren firmalar arasından size en uygun gelenini seçmelisiniz. Tüm entegratör firmaların listesine buradan ulaşabilirsiniz. Bu firmaların tünü GIB ile entegre işlem yapmaktadırlar ve gereksinimlerinizi karşılayacaklardır.

e-Fatura maliyeti ne kadar ?

e-Fatura maliyetleri genellikle kontör bazında hesaplanmaktadır. Her fatura kestiğinizde 1 kontör hesabınızdan düşülecektir. Hizmet sağlayan kuruluşlardan 500 kontörden 100.000 kontöre kadar istediğiniz sayıda kontör alabilirsiniz. Alış adedinize göre bir faturanın maliyeti 0.80 kuruş ile 0.15 kuruş arasında değişecektir. Normal fatura maliyetleri ile kıyaslandığında bu çok daha uygun bir yöntemdir. Üstelik hizmet sağlayıcılar size arşivleme hizmetlerini de bu fiyatın içinde tutmaktadırlar.

Geçiş Süreci

Hizmet sağlayan firmaların tamamı, gerekli yasal işlemlerin yapılması için sizlere destek vermektedirler.Bu yasal işlemlerin yapılması bir iki günde tamamlanmaktadır. Gerekli yasal işlemleriniz tamamsa hemen e-Fatura uygulamasını kullanmaya başlayabilirsiniz.

e-Fatura Entegrasyonu

e-Ticaret yapıyorsanız, web sitenizden yaptığınız satışların faturalarının kesilmesi, Pazaryerlerinde mağazalarınız varsa bu mağazalardan yaptığınız satışların faturalarının kesilmesi, kendi mağazanızdan yaptığınız satışların faturalarının kesilmesi için entegrasyon işlemine gereksiniminiz vardır. Bu aşamada Team e-Fatura entegrasyonunu kullanabilirsiniz. Team ürünlerini kullanan herkes için bu entegrasyon ücretsizdir.

Team ürünlerini kullanıyorsanız ya da yeni kullanıcı olacaksanız ve e-Fatura’ ya geçmek istiyorsanız tüm işlemlerinizi Team yapıyor ve ilk 500 kontörü de size hediye ediyor. Böylece ilk 500 fatura için siz hiçbir ödeme ya da masraf yapmıyorsunuz.

Tüm e-Fatura ve entegrasyon işlemleriniz için bize yandaki form ile, email ile ya da direk telefon ile ulaşabilirsiniz.